Metodika mapování ovocných vysokokmenů k programu ČSOP Ochrana biodiversity
Následující soubory představují jednu z možností jak mapovat staré ovocné stromy v krajině. Návody a metodiky jsou sestaveny tak, aby výsledky mapování byly použitelné pro zápis dat do celostátní databáze v prostředí geografického informačního systému. Zároveň výsledky jsou snadno čitelné a použitelné i pro ty, kteří vlastní gps přístroj a počítač s programy (aplikacemi) obyčejného kancelářského balíku.
Soubor ke stažení: CSOP-mapovani-metodika_www150319.pdf obsahuje textový návod jak postupovat při práci v terénu, při zpracování dat a fotodokumentaci. V metodice je popsáno jak bude probíhat předání dat s odbornému garantu v běžném roce.
Pro mapovatele v rámci projektů Ochrana biodiversity obsahuje kódy mapovacích okrsků k 27.8.2014.
Nové kódy okrsků budou stanoveny po schválení mapovacích projektů k realizaci.
Tabulkový soubor pro vyplňování dat je ke stažení zde: H_CSOP_140323.XLS (78848) (je určen pro mapování hrušní) a zde: J_CSOP_140323.XLS (69120) (pro mapování jabloní).
Doporučený dotazník pro vyplňování tužkou v terénu je ke stažení zde: OMOO_dot_sken.pdf (760,8 kB)
Soubor s ukázkou zaměřeného a popsaného stromu pomocí turistického gps přístroje je ke stažení zde: vzorove-zamereny-bod-hrusen_140323.gpx (1023)
Dále je zde ke stažení text konceptu standardu se záchrannými sortimentystarých odrůd: SPPK_C02-003_VYSADBY_OVOCNYCH_DREVIN-koncept.pdf